Tirpimas gali būti įvairaus intensyvumo, būti įvairiose vietose ir pasireikšti skirtingose situacijose. Dauguma atveju, tai nėra patologinė indikacija, reikalaujanti medicininės intervencijos. Jeigu jaučiate tirpimą retai, pavyzdžiui naktį, nes buvote užlenkęs ranką nepatogioje padėtyje, arba po to, kai ilgai maigėt telefoną, gulint ant nugaros stipriai sulenkęs alkūnes. Tačiau, kai šis simptomas pasikartoja dažnai ir nereikalauja didelių pastangų, kad būtų išprovokuotas, reikėtų kreiptis į specialistą.
Rankos tirpimo ar dilgčiojimo priežastys gali būti įvairios. Tai gali būti vidinių organų disfunkcija, audinių pažeidimas arba nervinės kilmės dirginimas. Pastarasis yra dažniausiai pasireiškianti priežastis. Kad nustatyti ar problema yra mechaninė ar ne, reikalinga detali apklausa ir ištyrimas. Dažniausiai, jeigu tirpimas lokalizuotas atskiruose pirštuose, jeigu stebima kaklo ar peties komplekso padėties ar judesio disfunkcija, yra buvusi viršutinės galūnės ar kaklo trauma, jaučiamas kaklo, rankos ar peties skausmas, įtariamas nervinės kilmės sudirgimas. Toliau atliekamas neurologinis, funkcinis ir neurodinamis ištyrimas hipotezei patvirtinti.
Pats dažniausias rankos tirpimo šaltinis yra nervinės kilmės sudirgimas kakle. Dėl ydingos kaklo padėties ar pasikartojančių kaklo judesių nervas yra dirginamas ir gali pasireikšti simptomai. Dažniausia kaklo padėtis, kuri galėtų išprovokuoti nervo sudirgima yra standartinė susikūprinusi padėtis sėdint. Tačiau, kad išprovokuoti nervą, nereikia ilgalaikės padėties ir daug metų. Užtenka pavalyti langus vieną dieną po ilgos žiemos, kuomet daug laiko tenka praleisti iškėlus rankas virš galvos, žiūrint į viršų. Kartais nereikia net labai stengtis. Pavyzdžiui, jeigu žmogus, kuris prieš 10 metų buvo kritęs ant galvos ir dabar jokiais simptomais nesiskundžia, nori pradėti sportuoti. Treneris pasižiūri, nustato, kad pečiai yra sukilę ir bandydamas gerinti laikyseną su laiku išprovokuoja tirpimo pojūčius vienoje ar abejose rankose.
Nervo dirginimo šaltinis gali būti ne tik kakle, bet ir bet kurioje nervo eigos vietoje. Tai gali būti krūtinė (pvz., dėl įtempto krūtinės raumens kompresijos į nervinį rezginį), petis (pvz., po peties traumos), žastas (pvz., po smūgio į žastą), alkūnė (pvz., dėl lateralinio ar medialinio epikondilito), dilbis (pvz., po riešo patempimo), riešas (pvz., riešo tunelinis sindromas) ir net pirštai (pvz., po piršto panirimo).
Atsiradus tirpimui, jo intensyvumas gali būti įvairus. Bet kuriuo atveju, būtina išsiaiškinti tirpimo šaltinį ir priežastinius veiksnius. Gal yra tokie, kurie egzistuoja iki dabar, apie kuriuos žmogus net nenutuokia (pavyzdžiui, pečių leidimas žemyn, norint pagerinti laikyseną), juos reikia pašalinti ar modifikuoti. Toliau parinkti atitinkamas gydymo intervencijas problemai spręsti. Mechaninei problemai spręsti dažnai naudojama manualinė terapija ar neurodinaminiai pratimai, kuriuos žmogus gali pasidaryti namuose.
Kadangi nervas yra jautrus audinys ir dažnai būna užsispyręs, reikia turėti kantrybės gydymo metu. Ypatingai, jeigu tai liečia alkūnės sąnarį.
Straipsnį paruošė fizinės reabilitacijos ir sveikatinimo "Vibramedica" klinikos kineziterapeutas Lukas Auzins