Vibramedica
lt

Rudens karaliaus moliūgo nauda sveikatai

Kiekvieną rudenį mes turime ypatingai vertingą, visame pasaulyje gerbiamą daržovę - moliūgą. Apdovanoti gausiu moliūgų derliumi Lietuvoje, mes kasmet galime juo džiaugtis ir naudotis šios daržovės neišsiamama nauda.

Dėl naudos sveikatai moliūgai yra vadinami super daržove – juose gausu vitaminų ir naudingų mineralinių medžiagų, tad moliūgas privalo atsidurti kasdieninėje mityboje.

Dėl savo maistinės vertės moliūgas yra priskiriamas prie itin sveikatai palankių produktų ir ne veltui yra vadinamas rudens karaliumi.

Juose gausu kalio, vario, mangano, šiek tiek geležies. Ši daržovė turtinga skaidulomis ir antioksidantais – beta karotenu ir liuteinu, kurie reikalingi žmogaus regai. Taip pat – moliūguose galima rasti ir beveik visų vandenyje tirpių vitaminų: A, C, E ar K, kuris itin reikalingas kraujo krešumui, kaulų būklei bei kitoms žmogaus organizmo funkcijoms palaikyti. Beje, moliūgai yra nekaloringi, tad tai puikus pasirinkimas sergantiems  nutukimu, turintiems padidintą širdies ar kraujagyslių, cukrinio diabeto ir kitų lėtinių ligų riziką. Ši daržovė puikiai tinka tiek vaikams, tiek vyresnio amžiaus žmonėms ir neabejotinai privalo būti įtraukta į kasdienį mitybos racioną.

Moliūgų sėklose gausu mangano, fosforo, vario, cinko, šiek tiek geležies bei polinesočiųjų riebalų rūgščių. Žmogui per dieną rekomenduojama suvalgyti apie 25-30 g sėklų, tad dalis jų, neabejotinai, turėtų būti moliūgų.

Renkantis moliūgus patariama atkreipti dėmesį į jų spalvą. Kuo daržovė ryškesnė – tuo joje bus daugiau naudingų medžiagų. Įsitikinti ar daržovė yra geros kokybės galima tiek ją prapjovus, tiek apžiūrint iš išorės. Moliūgas turėtų būti tvirtas, nesuglebęs, ant jo neturėtų būti jokių pažeidimo požymių.

Moliūgai puikiai tinka įvairiems patiekalams, tačiau norint išsaugoti kuo daugiau jų maistinių savybių – svarbu moliūgų neperkepti ir nepervirti. Rudens metu, kai moliūgai subręsta yra pats naudingiausias metas juos valgyti. Gaminkite sriubas, troškinkite, spauskite sultis. Dėl savo naudingų savybių, moliūgas yra ir maistas, ir vaistas!

Rudenį moliūgas yra puikus puošybos elementas. Dėl savo ryškios spalvos jis kelia nuotaiką ir gerai nuteikia. Iš JAV atkeliavusi moliūgų šventė, kitaip vadinama Helovynu, ne veltui užkariauja Europą bei konservatyvią Lietuvą. Šios šventės pagrindinis akcentas  - moliūgas, o Helovyno šaknys yra visai ne iš JAV, o iš senosios Europos pagonių ritualų - pagoniškos keltų šventės. Ar jie tada naudojo moliūgus? Niekas nežino. Mums belieka tik džiaugtis turint tokią turtingą daržovę. Juk gera sveikata susideda iš sveiko maisto, gerų emocijų ir puikios nuotaikos!

Grįžti į straipsnių sąrašą